Wiadomości

Zamknij

Dodaj komentarz

„Żeby ten teren zaczął żyć”. Ponad 24 miliony złotych dofinansowania dla Konina

16:58, 18.08.2020 Aktualizacja: 11:47, 25.10.2025
Skomentuj „Żeby ten teren zaczął żyć”. Ponad 24 miliony złotych dofinansowania dla...

Pod koniec 2022 rokuma być gotowa ciepłownia geotermalna, na którą MPEC-Konin otrzymało 24 milionyzłotych dofinansowania. Tę informację prezydent Piotr Korytkowski oraz prezes spółkiSławomir Lorek ogłosili dzisiaj podczas konferencji w miejscu, gdzie zakładpowstanie, czyli na wyspie Pociejewo.

Długo trzeba było czekać na rozstrzygnięcie konkursu NFOŚiGW (bo ponad rok), ale w końcu jest pozytywne rozstrzygnięcie dla Konina, któryotrzyma ponad 24 miliony złotych na budowę ciepłowni geotermalnej i otworuzatłaczającego na wyspie Pociejewo. Wartość całej inwestycji to ponad 56milionów złotych (oprócz dotacji zadanie to finansowane będzie z pożyczki zNFOŚiGW oraz środków własnych).

O założeniach tej inwestycji prezydent Konina oraz prezesMPEC-Konin mówili na działce, gdzie za 2 lata ciepłownia powstanie. Przypomnijmy,że to właśnie tutaj kilka lat temu wykonano odwiert badawczo-eksploatacyjny.Dowiercono się wtedy do wody o temperaturze 97,5 stopnia Celsjusza. Teraz 40metrów od tego miejsca, jak mówił prezydent Korytkowski, wykonany zostanie odwiertzatłaczający.

MPEC-Konin ma już pozwolenie na budowę, choć tak naprawdęzgodnie z harmonogramem konkursu było ono wymagane po sześciu miesiącach odpodpisania umowy (to ma stać się do końca września). – Niezwłocznie kiedybędziemy mieć decyzję, ogłosimy przetarg, po to, żeby maksymalnie skrócićproces wyłonienia wykonawcy, żeby ta ciepłownia w cyklu dwuletnim zostaławybudowana – mówi Sławomir Lorek, prezes MPEC-Konin. Powstanie instalacja omocy ponad 8 megawatów. – Będzie kolejnym źródłem energii cieplnej dlamieszkańców naszego miasta – dodaje prezes MPEC-u. Teraz miasto ogrzewa wwiększości ZE PAK, a także spalarnia. Ciepłownia geotermalna zostanie podłączonado miejskiej sieci biegnącej wzdłuż Trasy Warszawskiej. Budowa zakładu najprawdopodobniejruszy z początkiem przyszłego roku, jeśli w tym uda się wyłonić wykonawcę.

Prezydent Konina i prezes MPEC-u, mówiąc o uzyskaniudofinansowania dla miasta, dziękowali poprzedniemu prezesowi spółki StanisławowiJareckiemu oraz posłowi Leszkowi Galembie. – Bardzo pomagał nam przysfinalizowaniu tego projektu – dodał Piotr Korytkowski. Dziękował też radnym isłużbom finansowym miasta.

Gorące konińskie źródło ma być wykorzystywane jednak nietylko do ogrzewania miasta. – Mamy taki projekt, który roboczo nazwaliśmy EkologicznymSalonem Miasta. Liczę, że charakter i obraz wyspy Pociejewo w najbliższych latachbędzie się zmieniał – mówi Piotr Korytkowski. Żadne daty jednak nie padły. Chodzioczywiście o przedsięwzięcia związane z rekreacją i balneologią. – Mamy do dyspozycjiwiele hektarów – dodaje prezydent Konina. Miasto chce opierać rozwój wyspyPociejewo korzystając z koncepcji i wizji, które były już wcześniej przygotowane.Czy miałby się tym zająć inwestor prywatny? – Rozpatrujemy każdy scenariusz,który będzie skuteczny. Nie wykluczam inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym– dodaje Piotr Korytkowski. – Różne rozmowy toczymy, najważniejsza jest skuteczność,żeby ten teren zaczął żyć.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%