Galeria miejska, sala na niewielkiekoncerty, pokoje hostelowe czy pracownie artystyczne mają się znaleźć w DomuZemełki po jego modernizacji, jaka ruszy jeszcze w tym roku. Miasto zdobyło naten cel niemałą dotacją ze środków unijnych. W sumie inwestycja ma pochłonąćok. 13 milionów złotych.
DomZemełki został przejęty przez miasto w 2014 roku i od tego czasu czeka naremont oraz zagospodarowanie. – Iwreszcie mamy ten dzień, kiedy dowiedzieliśmy się, że przyznano nam pieniądze zWRPO w wysokości prawie 8 milionów złotych – podkreślił Piotr Korytkowski.Dodał, że miasto wyłoży 5 milionów, więc razem będzie to ok. 13 mln złotych. – Ta kwota spowoduje, że budynek zyskazupełnie nowe oblicze, że przywrócimy go mieszkańcom Konina. Zostanie bowiemprzeznaczony na cele kulturalne, tu będą się obywały spotkaniamiędzypokoleniowe, powstaną przestrzenie na przedsięwzięcia związane z edukacjąi pracownie artystyczne – podkreślił prezydent Korytkowski.
PrezydenciKonina podczas dzisiejszej konferencji pokazali wizualizację obiektu poremoncie. – Będzie to remont generalny,a także rozbiórka istniejących za nim garaży. Poza tym wymieniona zostaniewięźba dachowa wraz z pokryciem dachu, zlikwidowany kanał osuszający wokółbudynku, połączenie osobnych części piwnic, zmiany ścian, nowa stolarka okiennai drzwiowa, elewacja, a także dobudowana przeszklona klatka schodowa z windądla osób niepełnosprawnych. Zostanie ponadto rozbudowany o nowydwukondygnacyjny pawilon i oficynę – mówił wiceprezydent Paweł Adamów. Naparterze powstanie m.in. sala ekspozycyjna, a na I piętrze pomieszczeniahostelu. Natomiast część fasady budynku oficyny przybierze kształt szklanejściany przesuwnej otwierającej budynek na dziedziniec. Zupełnie nowe będą teżwszystkie instalacje.
Skalarobót jest zatem bardzo duża. – Będziemystare łączyli z nowym, bo nie będzie to tylko remont, ale też dobudowanienowoczesnych elementów. Jest to dla nas wyzwanie, ponieważ połączymy nowekoncepcje architektoniczne z tymi pochodzącymi z XVII wieku – dodał PiotrKorytkowski. – To bardzo ważny budynek wmieście, bo był niemym świadkiem wszystkich wydarzeń historycznych, które miałymiejsce od momentu jego wybudowania. Świadczą o tym tablice, które wiszą najego elewacji – dodał, informując, że zostaną one zdjęte na czas robót iodpowiednio wyeksponowane.
Jakzapowiedzieli prezydenci, wkrótce odbędzie się podpisanie umowy z urzędem marszałkowskimna dofinansowanie, a potem nastąpi wyłonienie wykonawcy inwestycji. Planzakłada, że od 1 lipca tego roku mają zostać rozpoczęte prace remontowe, a ichfinał ma nastąpić z końcem 2021 roku. Pod warunkiem, że w trakcie robót niepojawią się jakieś niespodzianki związane ze stanem budynku, które mogą spowodowaćwydłużenie czasu realizacji oraz zwiększenie kosztów. – Trzeba będzie wtedy znaleźć dodatkowe pieniądze w budżecie miasta –przyznał prezydent Korytkowski.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz