Już we wtorekpowitamy Nowy Rok. Choć miasto zrezygnowało z fajerwerków, należy sięspodziewać, że na wielu konińskich osiedlach w niebo wystrzelą miliony świateł.Policjanci i strażacy ostrzegają przed zagrożeniami, które może wywołaćniewłaściwe posługiwanie się petardami.
Fajerwerki to nie zabawka, którą można dać dziecku! Tomateriał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polurażenia w momencie wybuchu. – Należy zwróć uwagę, że producent (nie bezprzyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 rokużycia! – przypominają strażacy.
Zanim „odpalisz” pamiętaj:
– kupuj fajerwerki w sprawdzonych miejscach, by miećpewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
– przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
– nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzo wielupoważnych urazów rąk
– wypuszczaj fajerwerki w otwartej przestrzeni,
– nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; wmieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzićwzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
– nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz w miejscachnarażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
– nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
– po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcjiodległość,
– nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognie lecące dogóry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
– nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdzie mogąznajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
– przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj –fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
– nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholu lubinnych środków odurzających,
– zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalaćwyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo cię o to prosi! Przypilnuj, bytrzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz