Zdarzasię, że rowery miejskie znajdowane są porzucone na trawnikach, w rowach i wiatachśmietnikowych. Firma Nextbike, która obsługuje system miejskiej wypożyczalni wkilku miastach, wprowadziła więc akcję „Zgłoś rower”. Ma już pierwsze wyniki -w sumie odnaleziono ponad 330 porzuconych i skradzionych jednośladów, w Koninie37.
W czerwcu tego roku Nextbike Polska uruchomiłaplikację www.zglosrower.pl. Na razie tylko w Warszawie, ale zaczęły pracętakże specjalne patrole interwencyjne, których zadaniem jest m.in. sukcesywneprzeciwdziałanie wandalizmom. Jak informuje Nextbike, takie działaniaprzekładają się na stopniową eliminację nadużyć w korzystaniu z rowerówmiejskich. – Pomoc i wsparcie ze strony mieszkańców są dla nas bardzo ważne.Rowery miejskie to nasze wspólne dobro. Dziękujemy tym, którzy nam pomagają onie dbać. Zachęcamy każdego, kto zobaczy porzucony, uszkodzony rower dozgłaszania nam tego – mówi Łukasz Dubieniecki dyrektor ds. operacji i utrzymaniaw Nextbike Polska. Dodaje, że coraz więcej sukcesów mają także patroleinterwencyjne Nextbike, które odzyskały niemal 400 rowerów. – Podczasprowadzonych działań zatrzymaliśmy na gorącym uczynku 72 osoby. Na 8 z nichnałożono mandaty, z czego najwyższy wyniósł 1000 zł. Pozostałymi sprawami wciążzajmuje się policja. Część trafiła do sądu. Tylko 5 zostało umorzonych —podkreśla Łukasz Dubieniecki. Od początku czerwca firma założyła też 10 tys. 832blokad kont użytkowników systemu Veturilo w związku z nieprzestrzeganiem przeznich zapisów obowiązującego regulaminu. Niektórzy użytkownicy mają założonedługotrwałe blokady kont.
Jak sytuacja wygląda w Koninie? Operator systemu odnotował66 zgłoszeń w naszym mieście. Udało się odzyskać 37 jednośladów. Jak informujebiuro prasowe Nextbike, w Koninie nie było spraw, w które konieczne byłozaangażowanie policji. – Konin jest miastem z jednym z najniższych wskaźnikówzaginionych rowerów – przyznaje rzecznik prasowy firmy
Co zrobić, gdy będziemy świadkami dewastacji, bądźznajdziemy porzucony rower? Aplikacja webowa „Zgłoś rower” jest dostępna podadresem www.zglosrower.pl. Osobazgłaszająca decyduje czy chce pozostać anonimowa czy też pozostawi kontakt dosiebie. Ci, którzy wybiorą drugi wariant i zostawią swój numer telefonu, ichkonto, po odebraniu roweru, zostanie doładowane kwotą 5 zł. Dodatkowo nie jest konieczne podawanieadresu, gdzie znajduje się rower. Wystarczy skorzystać z opcji „Mojalokalizacja”, która automatycznie zapisze współrzędne porzuconego roweru.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz