Region

Zamknij

Dodaj komentarz

Radni Konina znów zajmą się podwyżkami za śmieci

09:34, 23.04.2019 Aktualizacja: 00:08, 16.10.2025
Skomentuj Radni Konina znów zajmą się podwyżkami za śmieci

Chociaż podczas poprzedniej sesji konińscy radni powiedzieli „nie”podwyżce za odbiór śmieci, jutro ten temat znów wróci pod obrady. Propozycjajest ta sama, czyli 16 złotych od mieszkańca miesięcznie za odpady segregowanei 32 za niesegregowane. Teraz koninianie płacą kolejno – 12 zł i 20 zł. Noweprzepisy miałyby wejść w życie od 1 lipca tego roku.

Podczas poprzedniej sesji uchwała tazostała odrzucona stosunkiem głosów 9 „za”, 11 „przeciw” i 3 wstrzymującychsię. Wygląda więc na to, że cały czas prowadzone były rozmowy, by temat tenpowrócił pod obrady już w kwietniu. Kiedy na początku kwietnia pytaliśmy PawłaAdamowa, zastępcę prezydenta Konina, czy będzie nowa propozycja stawek zaodbiór odpadów, odpowiadał, że decyzja jeszcze nie została podjęta. – Ale napewno zajęliśmy się uszczelnianiem systemu – mówił.

Okazuje się, że pod obrady wróci tasama propozycja, co poprzednio, czyli 16 złotych (wzrost o 30 procent) odmieszkańca miesięcznie za śmieci segregowane i 32 zł za niesegregowane(podwyżka o ponad 50 procent). Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały,i było to już podnoszone wcześniej, Kolegium Regionalnej IzbyObrachunkowej w Poznaniu uznało, że uchwała budżetowa Konina na 2019 rokzostała podjęta sprzecznie z przepisami prawa. Jeden z zarzutów dotyczydochodów z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Są one niższe niż to,ile cały system kosztuje. Dla porównania, w 2018 roku koszty funkcjonowaniasystemu wyniosły ponad 12 milionów 700 tysięcy złotych, natomiast wpływy zdeklaracji to niecałe 9 milionów 200 tysięcy złotych. To pokazuje, że brakujeokoło 3,5 miliona złotych.

W nowym uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy też o tym, jakie miastoplanuje działania dotyczące uszczelniania systemu. Podczas sesji 27 marca 2019roku radni podjęli uchwałę w sprawie odbierania odpadów komunalnych od właścicielinieruchomości niezamieszkałych od 1 stycznia 2020. – Dodatkowo prowadzona jest weryfikacja już złożonych i nowo składanychprzez mieszkańców deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadamikomunalnymi – czytamy w uzasadnieniu. Porównywana jest liczba osób z„deklaracji śmieciowych” z liczbą osób zamieszkujących daną nieruchomość. – W celu weryfikacji poprawności danychzawartych w deklaracjach porównywane są ilości zużytej wody w poszczególnychnieruchomościach, sprawdzane są wykazy urodzeń, jak również zestawiane są danepodawane przez mieszkańców przy innych czynnościach dokonywanych w urzędziemiejskim – dowiadujemy się z uzasadnienia. Na drugi i trzeci kwartał tegoroku natomiast planowane jest w Koninie przeprowadzenie szeroko zakrojonejakcji edukacyjnej, która ma przypomnieć mieszkańcom zasady prawidłowej selektywnejzbiórki odpadów. Jak wyjaśnia Paweł Adamów w uzasadnieniu do projektu uchwały,kosztów funkcjonowania systemu nie da się już więcej zredukować ani po stroniePGKiM (z którym miasto ma podpisaną umowę na odbiór odpadów) ani po stronieMZGOK.

Konina – jak uzasadnia wiceprezydent – nie stać na finansowanie z budżetusytemu gospodarki odpadami komunalnymi, który dzisiaj się nie bilansuje. – Środki przekraczające kwotę 3 milionów złotych,zamiast finansować każdego roku system, powinny być przeznaczone na realizacjęinwestycji, remontów, programów społecznych. To z braku chodników, dróg,infrastruktury, remontów i projektów o charakterze społecznym mieszkańcy będąrozliczać władze miasta – wyjaśnia Paweł Adamów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%