Fajerwerki to nie zabawka, którą możnadać dziecku! To materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturzepalenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu.- Zwróć uwagę, żeproducent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osobypowyżej 18 roku życia!- przypomina kapitan Michał Karczewski z KomendyMiejskiej PSP w Koninie.
Przed nadejściem sylwestrowej nocy konińscy strażacy po razkolejny apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy posługiwaniu się fajerwerkami i petardami.
Zanim „odpalisz” pamiętaj:
- kupuj fajerwerki w sprawdzonych miejscach, by miećpewność, że były właściwie przechowywane i nie są uszkodzone,
- przed użyciem zapoznaj się z instrukcją obsługi,
- nie odpalaj ich w rękach. Jest to przyczyną bardzowielu poważnych urazów rąk. Jeżeli w instrukcji jest napisane: „nie trzymać wręku”, to nie trzymaj! Nawet, jeśli ktoś mówił, że nic mu się nie stało…,
- wypuszczaj je w otwartej przestrzeni,
- nie odpalaj ich w pomieszczeniach zamkniętych; wmieszkaniu odbiją się od ściany i mogą zrobić komuś krzywdę (oparzyć, uszkodzićwzrok i słuch) lub doprowadzić do pożaru,
- nie odpalaj ich w pobliżu drzew i domów oraz wmiejscach narażonych na pożar, np. zakładach przemysłowych, portach lotniczych,
- nie odpalaj ich z balkonów, tarasów ani okien,
- po ich odpaleniu odsuń się na wskazaną w instrukcjiodległość,
- nie wbijaj fajerwerków w ziemię; sztuczne ognielecące do góry, najlepiej odpalać, wkładając je do pustej, szklanej butelki,
- nie wrzucaj petard i fajerwerków w miejsca, gdziemogą znajdować się ludzie lub rzeczy łatwo zapalne,
- przewiduj ich tor lotu i miejsce upadku. Pamiętaj –fajerwerki i petardy to otwarte źródła ognia, które mogą być przyczyną pożaru!
- nie używaj ich, jeśli jesteś pod wpływem alkoholulub innych środków odurzających,
- dzieci są zawsze bardzozainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Niepozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo cię o to prosi!Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Napociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi sięnimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.
Opracowano w Wydziale Prewencji Społecznej KG PSP.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz