W tegorocznym budżecieKonina na listopad i grudzień trzeba znaleźć na oświatę najprawdopodobniej jeszczedodatkowo nawet około 13 milionów złotych. A łącznie będzie to około 17milionów, bo podczas ostatniej sesji rady miasta dołożono już ponad 4 miliony.– Nie jesteśmy odosobnieni, jeśli chodzi o brak funduszy na funkcjonowanieoświaty. Ostatnie lata pokazują, że samorządy muszą coraz więcej do niej dokładaći to jest niepokojące – mówi Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina.
Na razie udało się poszukać 4 miliony złotych (głównie tośrodki na wynagrodzenia pracowników oświaty). Ale to nie koniec potrzeb, bo brakujejeszcze 12-13 milionów. – Właściwiekażdego miesiąca musimy robić takie spotkanie kryzysowe ze skarbnikiem skąd wziąćpieniądze, skąd je przesunąć. Są też dochody, które wpływają na bieżąco ipatrzymy, czy one wystarczają – mówi wiceprezydent Nowak.
Gdzie miasto będzie szukało brakujących pieniędzy na oświatę?Pewnie w budżecie Konina, ale to wiąże się z niewykonaniem niektórychinwestycji. – To nie jest jednak tak, żeprzerwiemy jakąś inwestycję i przeniesiemy pieniądze do oświaty. Są zadania,które z różnych przyczyn nie są zrealizowane – dodaje Witold Nowak. – Ostatecznymrozwiązaniem jest wzięcie jakiegoś kredytu.
Miasto czeka także na informację z Ministerstwa EdukacjiNarodowej, czy jest szansa na otrzymanie dodatkowych pieniędzy. Stosownewnioski zostały złożone. – Czekamy najakiekolwiek informacje. Być może nie ma ich z tego powodu, że były wybory i następujązmiany. Długo też czekaliśmy, jak będzie wyglądała wstępna kwota subwencji oświatowejna przyszły rok. W końcu przyszła i możemy projektować budżet – wyjaśniałradnym Witold Nowak. – Mówię to teżotwarcie – konieczne będą oszczędności w oświacie. Dalej i tak dużo samorządy,nie tylko konin, nie mogą dokładać do systemu oświaty. Mam nadzieję, że to nieodbije się na jej jakości. Sytuacja jest bardzo trudna i przykro mi jest z tegopowodu. Ale to nie jest wina samorządu, że nie otrzymuje tyle środków, ilepowinien.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz