Niemal każdego dnia policja przyjmuje zgłoszenia ozaginięciach osób podczas grzybobrania. - Nie wszyscy amatorzy grzybów znająlasy, do których się udają. Często wybierają się tam samotnie, przeceniającswój zmysł orientacji w terenie. Prosimy o rozsądek, rozwagę i większąwyobraźnię - apelują policjanci.
Aby uniknąć sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, policja przypominamyo kilku zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania. O czym warto pamiętać?
- Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się,że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie sięznajdujemy. Podajmy im też przybliżony czas powrotu;
- Jeśli wybieramy się do lasu w towarzystwie, nie oddalajmy się od tychosób. Pozostańmy z nimi w kontakcie wzrokowym;
- Kiedy rezygnujemy z grzybobrania, poinformujmy o tym osoby, z którymijesteśmy, jak i kogoś z bliskich;
- Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystycznew danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z któregowyruszyliśmy;
- Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które wmomencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne. Telefon możemywykorzystać do wezwania pomocy. Pomoże również odczytać naszą lokalizację orazmożemy skorzystać z aplikacji telefonu, która wskazuje naszą lokalizacjęrodzinie, jak również wzywanym służbom ratunkowym;
- Pamiętajmy, że elementy odblaskowe czy jasny strój mogą okazać się bardzopomocne w razie akcji poszukiwawczej;
- Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów,stacji czy przystanków kolejowych;
- Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu.Okres kończącego się lata i początek jesieni to czas, kiedy w nocy temperaturajest niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie;
- Zachowajmy środki ostrożności – ostrożnie z ogniem;
- Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi,okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dlazłodziei;
- Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu donawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów);
- Nie nośmy ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia;
- Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnychspacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie;
- Gdy wybieramy się na dłużej do lasu, zabierzmy ze sobą wodę oraz coś dojedzenia;
- Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przywejściach do lasu;
- Nie śmiećmy, zabierzmy z lasu, to co ze sobą przynieśliśmy;
- Gdy znajdziemy niewybuch, niewypał z czasów wojny bądź inne przedmioty,nigdy ich nie dotykajmy, tylko niezwłocznie powiadommy policję;
- Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie,natychmiast zaalarmujmy policjantów;
- Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy policję, starajmy sięteż dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie;
- Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy policję, że jużnie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób,które biorą udział w poszukiwaniach.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz