Prawoi Sprawiedliwość zaprosiło dzisiaj dziennikarzy na konferencję prasową w 10.rocznicę podniesienia wieku emerytalnego przez Platformę Obywatelską. – To niejest chlubna data. To wstyd dla PlatformyObywatelskiej i PSL-u – mówił Leszek Galemba, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
– Chcemy tutaj przede wszystkim podkreślić, że naprzykład kobiety na wsi miały prawo przejść na emeryturę 5 lat wcześniej, czyliod 55 lat. A 10 lat temu PO i PSL zdecydowały podnieść wiek emerytalny, żeby kobietypracowały na wsi do 67 roku. I tak samo wmieście. To było drastyczne upokorzenie bez żadnych konsultacjispołecznych. Mówili w kampanii, że nie podniosą wieku emerytalnego, a ichwiarygodność była zerowa. Po wygranych wyborach to zrobili. W związku z tym mytylko przypominamy o tym fakcie, jak jest wiarygodność tych, co chcą dojść dowładzy i myślą, że wyborcy zapomnieli. Rozmawiam z ludźmi każdego dnia. Oni tona szczęście pamiętają. My jako politycy też jesteśmy zobowiązani przypomnieć otej niechlubnej dacie – mówił poseł Galemba.
Podkreślał też, że po dojściu do władzy Prawo i Sprawiedliwośćte błędy naprawiło. – Tak jakobiecywaliśmy w kampanii – obniżyliśmy ten wiek. Zrobiliśmy to w sposóbwyważony i odpowiedzialny. Wszyscy mają prawo przejść na emeryturę w wieku 65lat. Jeśli ktoś chce pracować, czuje się dobrze, nikt tego nie zabrania. Równieżwprowadziliśmy ustawy, jeśli chodzi o polską wieś. Nie muszą rolnicy pozbywać się gospodarstw, żebyprzejść na emeryturę. Dziś rolnik tak jak każdy inny pracujący może dostaćemeryturę i nadal pracować. Za rządów PO minimalna emerytura wynosiła 880 zł, adzisiaj mamy 1.380 zł. To ponad 90 procent wzrostu. Naprawiamy te błędy. Nie majuż waloryzacji po 7-8 zł, tylko jest godna rewaloryzacja. Dbamy o wyborców, omieszkańców, o Polaków, aby godnie żyli – mówił.
Dodał też, że opozycja jest rozwścieczona, że od 1stycznia nie zdrożało paliwo. – Liczyli na to, że inflacja nie będzie spadała.Mamy spadek na 16 procent. To dobrawiadomość dla kredytobiorców, dla Polaków. Wszystko będziemy robić, by pomagaći wspierać Polaków w tych trudnym czasie, w skutkach wojny, bo wszyscy je odczuwamy. Pomagamy w zakupie węgla,energii, w zakupie paliwa. Nie podnieśliśmy cen paliwa i dlatego opozycja jestwściekła, bo pół roku temu Donald Tusk straszył, że chleb będzie po 20 zł, a paliwopo 10 zł. Dzisiaj benzynę możemy kupić za 6,54 zł. To dobra wiadomość dla mieszkańców i obywateli, żerząd PiS dba i minimalizuje skutki wojny – wyjaśniał poseł.
Radny Konina Krystian Majewski o wspomnianym jubileuszumówił w lokalnym kontekście. Przygotował dane, ilu mieszkańców Konina i powiatukonińskiego musiałoby nadal pracować, anie być na emeryturze. – Najbardziejdotknięte podwyższeniem wieku emerytalnego byłyby kobiety. Gdyby wyższywiek emerytalny nadal obowiązywał to blisko 5 tysięcy mieszkanek Konina nadalmusiałoby pracować. Dotyczyłoby to także 6,5 tysiąca mieszkanek powiatu konińskiego.Jeśli chodzi o mężczyzn blisko 2 tysiące w powiecie musiałoby ich pracować, 1,4tysiąca w Koninie. A wiemy jaki rodzaj pracy wykonują mieszkańcy WielkopolskiWschodniej. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie mogą pozwolić sobie na pracębiurową, umysłową, to nie są profesorowie, to nie są nauczyciele, to często osobysprzedające w sklepach, pracujące w usługach, w przemyśle. Nie oszukujmy się, dlamężczyzny, który ma 66 lat i pracuje w przemyśle jest to dosyć trudne. Tymbardziej dla kobiety pracującej w sklepie. To w naszym regionie dotyczy tysięcyosób – stwierdził.
Jak podkreślał Leszek Galemba, w tamtym czasie PO i PSL dbałyjedynie o swoje interesy. – Nie dbały o interesy społeczne – w wymiarze godnej emerytury,godnego przejścia na emeryturę. Dlatego ta dbałość naszego rządu po 2015 roku zmieniałato o 180 stopni. Inwestujemy w rodzinę,dbamy o seniorów, powstają placówki senioralne, programy, które wspierają każdysamorząd – mówił.
Dziennikarze pytali także co poseł sądzi owypowiedzi posła Tomasza Nowaka (PO), że brak pieniędzy na most na TrasieWarszawskiej to odwet PiS-u za brak pokory ze strony władz Konina. – Rządwspółpracuje z samorządem w każdym wymiarze. Wczoraj byłem na otwarciu boisk w Kole. Ten samorząd teżotrzymuje duże pieniądze. Wnioski wcześniejsze były nietrafione. Rząd wspiera samorządkoniński i wiele inwestycji w Koninie w ciągu tych 7 lat było otwieranych iudało się wybudować – wyjaśniał.
Jak mówił Krystian Majewski, temat Trasy Warszawskiejnie pojawił się miesiąc, dwa czy trzy temu. – W jakim stanie jest ten most i że będzie potrzebował remontuwiemy od 10-15 lat. Teraz politycy POzrzucają na rząd odpowiedzialność, że w tej chwili tych pieniędzy nie ma. Tojest takie gaszenie pożaru. Remont był odkładany na kolejne kadencje. To byłtaki gorący ziemniak, którego samorząd nie chciał dotykać, odkładał na ostatniąchwilę, a kiedy jest bardzo źle, to zrzuca się całą odpowiedzialność za tęsytuację na rząd. Jest oczekiwanie, że z rękawa wysypie 100 czy 150 milionów.Odpowiedzialność spoczywa też na samorządzie, który przez ostatnie 20 latlekceważył konieczność remontów w tym mieście. W Koninie wszystkie mostyremontuje się w identyczny sposób. W chwili kiedy jest groźba zamknięcia technicznego, to na ostatnimoment szuka się środków i winnego. To samo dotyczy hali Rondo. Wszystko odkładasię na ostatnią chwilę – mówił.
– Poseł Nowak przecież rządził w państwie i wtedyzapomniał o tym moście. Dzisiaj łatwo mówić mu i szukać winnego – mówił LeszekGalemba. Wspomniał także, że na remont haliRondo samorząd otrzymał ponad 5 milionów dotacji z Polskiego Ładu. – Chcemy iwspieramy samorząd Konina – dodał.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu przegladkoninski.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz