Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Rach_Ciach

Aktualności

Nie będzie odbudowy zabytkowej szkoły talmudycznej. Co w zamian?

2018-02-04 10:11:00
Nie będzie odbudowy zabytkowej szkoły talmudycznej. Co w zamian?

Raczej nie ma szans na odbudowanie domu talmudycznego przy synagodze w starej części Konina. Właściciele tego terenu przedstawili urzędnikom projekt nowego obiektu, a ten wygląda zupełnie inaczej niż zburzony w lipcu 2016 roku zabytek.

Obecnie uzgadniany jest projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który wkrótce będzie wyłożony do publicznego wglądu. Jeśli wpłyną uwagi, ale nie wymuszą one rozpoczęcia procedury od początku, za kilka miesięcy uchwałą zajmą się radni. Jak zapowiada Sebastian Łukaszewski, teoretycznie jest więc szansa, że stanie się to już w maju. Wiadomo na pewno, że właściciele, czyli znany w Koninie weterynarz oraz jego żona, złożyli do urzędu miejskiego wniosek o zmianę przeznaczenia tego terenu z usług publicznych na niepubliczne z dopuszczeniem zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. W nowym obiekcie miałyby powstać hotel i restauracja, co już wcześniej zapowiadano. W dokumentacji, która została dostarczona do magistratu, znajduje się również projekt nowego budynku i jego wygląd nijak ma się do elewacji dawnej szkoły talmudycznej. Jak się dowiedzieliśmy w urzędzie miejskim, stanowisko konserwatora zabytków jest teraz takie, że „skoro zabytek został zburzony, to go nie odtwarzamy, bo to już nie będzie zabytek”. Wiadomo, że tuż obok stoi synagoga i nowy obiekt ma jej nie przesłaniać.

projekt: AiG Architekci

Czy jednak rzeczywiście tak jest? Ten zaprojektowany budynek jest wyższy o ponad metr od stojącej tu wcześniej szkoły talmudycznej, i ma mieć trzy kondygnacje. Ta najwyższa musi być jednak wycofana o minimum 1,5 metra od elewacji frontowej, co ma dać wrażenie zmniejszenia bryły.

Nie będzie odbudowy zabytkowej szkoły talmudycznej. Co w zamian?
Nie będzie odbudowy zabytkowej szkoły talmudycznej. Co w zamian?
Nie będzie odbudowy zabytkowej szkoły talmudycznej. Co w zamian?
Marcin Szafrański

Podziel się

Komentarze

Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:
obserwator
Człowieku, jak piszesz o czyms to pisz obiektywnie, a nie łamiesz podstawowa zasadę dziennikarstwa i piszesz na zamówienie. Powinni Cię wywalić za taki artykuł !!!
sfg
wkońcu jakiś ciekawy budynek w tym mieście....

Sonda

Czy rozpocząłeś już prace na działce, w ogródku lub na balkonie?
Tak
Nie
Dopiero kupuję nasiona i sadzonki
Nie mam na to czasu
Jest jeszcze za wcześnie
Mam już wszystko uporządkowane
)

Jesteśmy na: