Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Remedia

Aktualności

Są w lasach, rowach, przydomowych ogródkach. Uważajmy na kleszcze!

2017-05-19 07:09:00
Są w lasach, rowach, przydomowych ogródkach. Uważajmy na kleszcze!

Mamy wiosenny wysyp kleszczy. Wygłodniałe po zimie pasożyty atakują nie tylko w lasach i gęstych zaroślach. Czają się w przydrożnych rowach, nad jeziorami, a nawet w przydomowych ogródkach.

Kleszcze działają podstępnie, ich ukłucie nie boli i nie wywołuje natychmiastowych objawów, a konsekwencje zdrowotne mogą być bardzo poważne. – Atak pasożytów może wywołać groźne choroby – informują lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Do poradni zgłaszają się pierwsi pacjenci z ukąszeniami.

Kleszcza można usunąć samodzielnie, jednak należy to zrobić we właściwy sposób. Nie wolno smarować miejsca ukłucia tłuszczem, benzyną, wykręcać, ani wyciskać! Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Po usunięciu pasożyta miejsce ukłucia sprawdzić i starannie zdezynfekować. Przez 30 dni należy to miejsce obserwować pod kątem wystąpienia rumienia pełzającego. Jeśli taki wystąpi, trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu zastosowania antybiotykoterapii.

Najgroźniejszymi chorobami wywołanymi przez zakażone kleszcze są: zapalenie mózgu i borelioza. – Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed kleszczowym zapaleniem mózgu są szczepienia! – przypominają lekarze. – Warto się zaszczepić już teraz, zanim jeszcze więcej czasu spędzać będziemy na łonie natury i wyjedziemy na urlop.

Anna Chadaj

Podziel się

Sonda

Czy szczepisz się przeciwko grypie?
Tak
Nie
Zawsze robię to na początku sezonu
Nie, bo źle się wtedy czuję
Robię to od lat
Boję się szczepień
)

Jesteśmy na: