Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Toyota za i przeciw

Aktualności

„W Koninie będzie to jedna z ostatnich możliwości zobaczenia tego koncertu”

2017-05-18 17:05:58
„W Koninie będzie to jedna z ostatnich możliwości zobaczenia tego koncertu”

Tradycją Jazzonaliów jest Makroregionalny Konkurs Improwizacji Jazzowej. Tym razem uczestniczyło w nim 13 uczniów szkół muzycznych II stopnia z województw: wielkopolskiego, łódzkiego i śląskiego.

Zwycięzcą Makroregionalnego Konkursu Improwizacji Jazzowej został Kamil Wrona (fortepian) ze szkoły muzycznej w Łodzi, drugie miejsce zajął Nikodem Kluczyński (kontrabas) z Poznania, a trzecie Mateusz Kaszuba (fortepian), również z Poznania.

Umiejętności uczniów oceniali w tym roku Maciej Fortuna i Zbigniew Wrombel z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Maurycy Wójciński z Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Paweł Zielak z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie.

Dziś w koncercie Konin Meets Hénin-Beaumont wystąpią muzycy z Konina i z miasta partnerskiego. Muzycy z Hénin-Beaumont zagrają po raz pierwszy. Konin reprezentować będą comba Pawła Zielaka i Szymona Wieczorkiewicza, big-band pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego oraz zespół złożony z pedagogów specjalności jazzowej. Początek o 18.00.

Kolejny dzień (19maja) to koncerty królowej jazzu Urszuli Dudziak, laureatki tegorocznego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych oraz Adama Bałdycha, który łamie bariery wiolinistyki i wyznacza dla niej nowe ścieżki.

Kolejna energetyczna artystka, która na scenie pojawi się 20 maja, to Maria Sadowska, z którą rozmawialiśmy przed jej wizytą w Koninie. Co powiedziała o projekcie „Jazz na ulicach”?

– Podczas tegorocznej odsłony konińskich Jazzonaliów zaśpiewa Pani piosenki z płyty „Jazz na ulicach”. Nie brakuje na niej tanecznych utworów. Czy jest szansa, że poderwie Pani koninian do tańca? Jak wyglądają koncerty z tym materiałem?

– Jesteśmy w trakcie ostatniej już trasy z materiałem „Jazz na ulicach”, w Koninie będzie to jedna z ostatnich możliwości zobaczenia tego koncertu. Liczę, że jak na wszystkich koncertach gdy wejdziemy w tę jego taneczną część, publiczność zostanie z nami w tym nastroju do końca! Zapewniam, że będzie energetycznie i przebojowo bo jazz serwowany przez nas to idealna muzyka do tańca.

–Na krążku „Jazz na ulicach”, obok bardzo energetycznych kompozycji, są także piękne ballady. Które utwory są Pani bliższe?

– W jazzie piękne jest to, że nie musimy się ograniczać i tak jak Pan zauważył na albumie jest kilka ballad, choć w okresie, w którym tworzyłam ten materiał byłam pełna pozytywnej energii i zależało mi na tym, aby zarazić nią ludzi. To się chyba udało bo zagraliśmy mnóstwo koncertów, a płyta trafiła do wielu odbiorców uzyskując status Złotej Płyty.

– To będzie kolejna Pani wizyta w Koninie. Z tego co pamiętam, w 2015 roku była Pani jurorką naszego Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Wcześniej także Pani na nim występowała. Miło wspomina Pani czas spędzony w Koninie?

– Szczególnie pamiętam specjalny koncert przygotowany wspólnie z Chorem Viribus Unitis, przełożony na język migowy. To było wielkie, bardzo ważne dla nas wszystkich wydarzenie, niezapomniane przeżycie.

Cały wywiad z Marią Sadowską w najbliższym wydaniu Przeglądu Konińskiego

24. Jazz festiwal Jazzonalia zakończy się w niedzielę 21 maja. To czas dla najmłodszych. Projekt Jazzowo-bajkowo to spotkanie z muzyką z filmów i bajek. Na koncercie pojawią się ulubione przez dzieci, znane także rodzicom melodie z bajek i filmów w jazzowych aranżacjach. Nie zabraknie wspólnych zabaw, gry na instrumentach i śpiewu. Początek o 12.00.

Marcin Szafrański

Podziel się

Komentarze

Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:
olek
Jezzonalia to prawdziwe wydarzenie. Miasto powinno wspierać ten projekt. z tego powinien być znany konin

Sonda

Czy rozpocząłeś już prace na działce, w ogródku lub na balkonie?
Tak
Nie
Dopiero kupuję nasiona i sadzonki
Nie mam na to czasu
Jest jeszcze za wcześnie
Mam już wszystko uporządkowane
)

Jesteśmy na: