Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
toyota171107

Aktualności

„W Koninie będzie to jedna z ostatnich możliwości zobaczenia tego koncertu”

2017-05-18 17:05:58
„W Koninie będzie to jedna z ostatnich możliwości zobaczenia tego koncertu”

Tradycją Jazzonaliów jest Makroregionalny Konkurs Improwizacji Jazzowej. Tym razem uczestniczyło w nim 13 uczniów szkół muzycznych II stopnia z województw: wielkopolskiego, łódzkiego i śląskiego.

Zwycięzcą Makroregionalnego Konkursu Improwizacji Jazzowej został Kamil Wrona (fortepian) ze szkoły muzycznej w Łodzi, drugie miejsce zajął Nikodem Kluczyński (kontrabas) z Poznania, a trzecie Mateusz Kaszuba (fortepian), również z Poznania.

Umiejętności uczniów oceniali w tym roku Maciej Fortuna i Zbigniew Wrombel z Akademii Muzycznej w Poznaniu, Maurycy Wójciński z Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Paweł Zielak z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie.

Dziś w koncercie Konin Meets Hénin-Beaumont wystąpią muzycy z Konina i z miasta partnerskiego. Muzycy z Hénin-Beaumont zagrają po raz pierwszy. Konin reprezentować będą comba Pawła Zielaka i Szymona Wieczorkiewicza, big-band pod dyrekcją Krzysztofa Pydyńskiego oraz zespół złożony z pedagogów specjalności jazzowej. Początek o 18.00.

Kolejny dzień (19maja) to koncerty królowej jazzu Urszuli Dudziak, laureatki tegorocznego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych oraz Adama Bałdycha, który łamie bariery wiolinistyki i wyznacza dla niej nowe ścieżki.

Kolejna energetyczna artystka, która na scenie pojawi się 20 maja, to Maria Sadowska, z którą rozmawialiśmy przed jej wizytą w Koninie. Co powiedziała o projekcie „Jazz na ulicach”?

– Podczas tegorocznej odsłony konińskich Jazzonaliów zaśpiewa Pani piosenki z płyty „Jazz na ulicach”. Nie brakuje na niej tanecznych utworów. Czy jest szansa, że poderwie Pani koninian do tańca? Jak wyglądają koncerty z tym materiałem?

– Jesteśmy w trakcie ostatniej już trasy z materiałem „Jazz na ulicach”, w Koninie będzie to jedna z ostatnich możliwości zobaczenia tego koncertu. Liczę, że jak na wszystkich koncertach gdy wejdziemy w tę jego taneczną część, publiczność zostanie z nami w tym nastroju do końca! Zapewniam, że będzie energetycznie i przebojowo bo jazz serwowany przez nas to idealna muzyka do tańca.

–Na krążku „Jazz na ulicach”, obok bardzo energetycznych kompozycji, są także piękne ballady. Które utwory są Pani bliższe?

– W jazzie piękne jest to, że nie musimy się ograniczać i tak jak Pan zauważył na albumie jest kilka ballad, choć w okresie, w którym tworzyłam ten materiał byłam pełna pozytywnej energii i zależało mi na tym, aby zarazić nią ludzi. To się chyba udało bo zagraliśmy mnóstwo koncertów, a płyta trafiła do wielu odbiorców uzyskując status Złotej Płyty.

– To będzie kolejna Pani wizyta w Koninie. Z tego co pamiętam, w 2015 roku była Pani jurorką naszego Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Wcześniej także Pani na nim występowała. Miło wspomina Pani czas spędzony w Koninie?

– Szczególnie pamiętam specjalny koncert przygotowany wspólnie z Chorem Viribus Unitis, przełożony na język migowy. To było wielkie, bardzo ważne dla nas wszystkich wydarzenie, niezapomniane przeżycie.

Cały wywiad z Marią Sadowską w najbliższym wydaniu Przeglądu Konińskiego

24. Jazz festiwal Jazzonalia zakończy się w niedzielę 21 maja. To czas dla najmłodszych. Projekt Jazzowo-bajkowo to spotkanie z muzyką z filmów i bajek. Na koncercie pojawią się ulubione przez dzieci, znane także rodzicom melodie z bajek i filmów w jazzowych aranżacjach. Nie zabraknie wspólnych zabaw, gry na instrumentach i śpiewu. Początek o 12.00.

Marcin Szafrański

Podziel się

Komentarze

Autor:
Treść komentarza:

Wybierz obrazek na którym narysowany jest dom:
olek
Jezzonalia to prawdziwe wydarzenie. Miasto powinno wspierać ten projekt. z tego powinien być znany konin

Sonda

Czy szczepisz się przeciwko grypie?
Tak
Nie
Zawsze robię to na początku sezonu
Nie, bo źle się wtedy czuję
Robię to od lat
Boję się szczepień
)

Jesteśmy na: